Çocuklar sömestr tatilinde robot yapmayı öğrenecek!

 

PlayLab Türkiye, Boğaziçi Üniversitesi Yaşamboyu Eğitim Merkezi ile çocukların yarı yıl döneminde hem eğlenip hem de bambaşka bir dünyayı deneyimleyecekleri bir teknoloji kampı hazırladı. 23 Ocak – 3 Şubat tarihleri arasında gerçekleştirilecek programa kayıt yaptırmak için geç kalmayın!

PlayLab Türkiye, alanında önde gelen uzman eğitmenleri ve danışmanlarıyla özel olarak tasarladığı “Sömestr Kampı” kapsamında çocuklara robot programlamayı öğretecek.

Eğitimler oyun ve bilimi bir araya getiriyor:

Lego Robotik Atölyesi: Boğaziçi Üniveristesi Yaşamboyu Eğitim Merkezi’nde verilecek eğitimde, çocuklar 10’ar kişilik sınıflarda legolarla kendi robotlarını tasarlayıp, programlamayı da öğrenerek robotlarını harekete geçirebilecekler. Eğitim sırasında dişliler, çarklar, farklı tipte sensörler ve tekerlekler ile bağlantı parçalarını kullanarak kendi robotlarını oluşturabilecekler.

 

Scratch ile Kodlama Eğitimleri: Dünyanın en iyi teknik üniversitesi olarak tanınan Massachusetts Institute of Technology’nin (MIT) çocuklara yönelik geliştirdiği “Scratch” programı, çocukların bilişsel ve algoritmik becerilerini geliştirmeye yardımcı oluyor. Çocuklar bu eğitimde geometrik şekilleri (kare, dörtgen, beşgen vs), yaprak çizme, kendi karakterini çizmek ve dans ettirmek, konuşma balonları, orkestra oluşturma vs. gibi konuları deneyimleyecekler. 10 kişilik gruplar halinde eğitim alacak çocuklar bu eğitimde kodlamanın mantığını öğrenecekler.

 

Mbot ile Robotik Programlama: Çocuklar, Scratch programına benzeyen mblock programıyla, mbot robot kiti ile kendi robotlarını yapacak. Örneğin; futbol oynayacak bir robot tasarlayıp, ışık, ses,çizgi ve engel sensörlerini kullanarak, robotlarına şarkı yaptırabilecek, araba yapıp otomatik park ettirebilecek ve hatta kendi aralarında futbol müsabakası yaptırabilecekler.

 

Arduino ile robotik programlama: Arduino atölyesi ile çocuklar, bir yandan çok eğlenirken diğer yandan da  fiziksel olarak  dikkat, odaklanma ve motor becerilerini geliştirecek. Mantıksal ilişki kurmak, problem çözme, eleştirel düşünme ve akıl yürütme  becerileri gelişen çocuklar; arduino geliştirme kartı ile model sensörler kullanarak kendi robotlarını programlayabilip, kendi elektronik aletlerini tasarlaryabilecek hale gelecekler.

 

Mobil Uygulama Geliştirme Atölyesi: Çocukların temel seviyede mobil uygulama geliştirerek, mobil dünyada içerik oluşturacaklar. Oyun oynamayı sevenler, PlayLab “Mobil Uygulama Geliştirme Atölyesi”ne katılarak, mobil uygulamaların nasıl yapıldığının temel çerçevesini öğrenerek, kendi uygulamalarını geliştirmeleri için gerekli bilgi ve beceriyi kazandıktan sonra kendi oyunlarını tasarlayıp, mobil cihazlarına yükleyeceklerdir.

 

Hack4Kids ve Hack4Teens: Çocuklar ve gençler için oluşturulan Hack4Kids ve Hac4Kids eğitim programında; kod yazma ve zararlı yazılımlarla ilgili bilgi verilecek. Uygulamalı senaryoların anlatılacağı programda, çocukların daha bilinçli bir internet kullanıcısı olması sağlanacak.

 

Blogger Atölyesi:  PlayLab Türkiye Blogger Atölyesi, gelecekte tüm web platformlarında haber ya da makale üretebilecek, kendi web girişimlerini, blog sayfalarını yayınlayabilecek yüksek profilli bireylerin eğitimini esas alıyor. Söz konusu program kapsamında şimdiden internet dünyasında güçlü adımların atılması da mümkün olabilecek.  Atölyeye katılanlar, blogger olmak ve internet yazarlığına dair detayları, teorik ve pratik şekilde görüp öğrenecek, bu alanda ilerlemek için yeni bir zihinsel planlama güdüsüne merhaba diyecekler. Gelecekte ünlü bir blogger olmanın kendilerine neler kazandıracağını, bir meslek olarak çeşitli faydalarını özümserken kendi sınırlarını aşmanın da keyfine varacaklar.

 • Öğrenciler uygulamalı ve disiplinler arası bir eğitim modeline uygun olarak çalışır.
 • Her öğrenci için yeterli ve zengin eğitim materyali atölyemizde bulunmaktadır.
 • Nitelikli eğitimci ve rehberler sürekli olarak öğrencilere destek olmaktadır.
 • Öğrenciler kendi projelerini üretebilmekte ve geliştirebilmektedir.
 • Atölye çalışmaları öğrencilerin sosyalleşmeleri için fırsatlar içermektedir.
 • Problem çözme becerisi
 • Zaman yönetimi
 • Takım çalışması
 • Yapabilirim duygusu
 • Hata yapmaktan korkmama
 • Sistematik ve yaratıcı düşünme becerisi
 • 10-13 yaş aralığındaki bütün çocuklar
 • Teknolojiye ilgi duyan çocuklar
 • Temel bilgisayar bilgisine sahip çocuklar

Dersler 1. Grup ve 2. Grup olarak planlanacaktır.

 1. Grup Saatleri: 10:00 – 13:00
 2. Grup Saatleri: 13:30 – 16:30